صادرات مقاومتی

{{اگر هنوز در جستجوی شخصی هستید که بیاید وزندگی شمارا تغییر دهد، به آیینه نگاه کنید، اورا خواهی یافت....!}}

بیش از ۵۰ درصد صادرات توسط SMEیابنگاه‌های کوچک و متوسط (به انگلیسی: small and medium-sized enterprises)ها انجام شده است
آیا صادرات مختص شرکت های بزرگ است؟/ بررسی آماری نقش شرکت های کوچک و متوسط در اقتصاد کشورهای جهان – اقتصاد مقاومتی

عده ای معتقدند که بین اندازه سازمان و امکان صادرات، رابطه مستقیم وجود دارد و صادرات، مختص صنایع بزرگ و چند ملیتی است. این درحالیست که آمارها خلاف این گزاره را ثابت کرده اند.
بعضی کارشناسان و مسئولین معتقدند که برای توسعه صادرات، به سرمایه گذاری های هنگفت و ایجاد شرکت های بزرگ و چند ملیتی نیاز است.
یکی از این افراد پدرام سلطانی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران است که فرایند صادرات را مختص شرکتهای بزرگ و چند ملیتی می داند و به همین دلیل، ورود سرمایه های خارجی برای توسعه صادرات را امری ضروری عنوان نموده بود.
پدرام سلطانی ضمن اعتقاد به اینکه تنها کارکرد صنایع کوچک و متوسط، ایجاد اشتغال و کارآفرینی است، معتقد است که بار صادرات روی شرکتهای بزرگ است و تا زمانی که شرایط لازم برای این شرکتها مهیا نشود، نمی توان به افزایش چشمگیر صادرات غیر نفتی کشور امیدوار بود.
این دیدگاه در حالیست که در کشورهای پیشرفته، بخش قابل توجه صادرات توسط شرکت های کوچک و متوسط انجام شده است. همچنین با توجه به آمارهای منتشر شده توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، در اکثر کشور های پیشرفته بیش از ۹۰ درصد بنگاه ها را بنگاه های کوچک و متوسط تشکیل می دهند.

این صنایع بیش از ۶۰ تا ۷۵ درصد اشتغال و ۳۰ تا ۶۵ درصد صادرات کشور های توسعه یافته و در حال توسعه را تشکیل می دهند. با این حال، در ایران تنها ۵ درصد صادرات کشور توسط شرکت های کوچک و متوسط انجام شده است.
اما نقش کمرنگ صنایع کوچک و متوسط به عنوان یکی از مصادیق اقدام در اقتصاد مقاومتی که در دومین و دهمین اقدام پیشنهادی رهبر انقلاب به آن اشاره شده است، در صادرات ایران و اختلاف با سایر کشور ها، ریشه هایی دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- مزیت رقابتی بنگاه مانند: تکنولوژی ، قیمت ، انعطاف پذیری ، نوآوری محصول و غیره
۲- انتخاب استراتژی های صادرات
۳- امکان همکاری در مشارکت در دیگر سازمان ها (ادغام عمودی)
۴- دسترسی به منابع خارجی
۵- عدم آشنایی با فرآیند صادراتی و عدم وجود شرکت های خدمت دهنده در حوزه صادرات
در جدول زیر سهم بنگاه های کوچک و متوسط در شاخص های اقتصادی کشور ها آمده است:

با این اوصاف و با توجه به نقش قابل توجه این شرکت ها در اقتصاد و همچنین الگوی اقتصاد مقاومتی، پیشنهاد می شود علاوه بر رفع موانع کسب و کار که منجر به شکل گرفتن سریعتر و فعالیت آسان تر این شرکت ها در بازار می شود، دولت با حمایت از ایجاد بنگاه های صادراتی، این شرکت ها را در مسیر صادراتی شدن حرکت دهد. EMC ها یا شرکت های مدیریت صادرات در جهان، این وظیفه را بر عهده دارند. امروز نیز مشکل اصلی در صادرات شرکت های کوچک و متوسط و همچنین دانش بنیان، آشنا نبودن ایشان با فرآیندها صادراتی است که ضروری است به عنوان یک موتور محرک اقتصاد، مورد توجه قرار گیرد.
بهزاد بقایی
شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی

بازدید: 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی خوش آمدید.

اپارتمان فروشی ،دست اول دوخوابه،رشت شهرک فرهیختگان سند تکبرگ،تلفن: ۰۹۲۰۳۸۵۸۶۷۵ دفترکار نسقی مناسب ۷تا۱۲ متری طبقه اول بر خیابان ولی عصر رشت. تلفن:۰۹۱۲۳۸۵۸۶۷۵  
رفتن به نوارابزار