جایگاه نخست ایران میان کشورهای منطقه در دانش علوم شناختی

{{اگر هنوز در جستجوی شخصی هستید که بیاید وزندگی شمارا تغییر دهد، به آیینه نگاه کنید، اورا خواهی یافت....!}}

رشد و توسعه دانش علوم شناختی در کشورمان در سال های اخیر چشمگیر بوده است و ایران در برخی از حوزه‌های این دانش نوپا و میان رشته‌ای از جمله هوش مصنوعی در جایگاه نخست کشورهای منطقه قرار دارد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمد تقی جغتایی در نخستین کنگره بین المللی علوم اعصاب “نورو تکنولوژی” و” نقشه برداری مغزی” که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی در دانشگاه پزشکی شیراز گشایش یافت، اظهار کرد: برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح کشور برنامه ریزی وسیعی صورت گرفته و تلاش های فراوانی در حال انجام است ، تا این دانش میان رشته ای بطور گسترده در فضاهای آموزشی و تخصصی توسعه و گسترش یابد.
وی ادامه داد: آموزش و تربیت نیروهای کارآمد و متخصص در بخش های مختلف حوزه های دانش علوم شناختی یکی از اهداف راهبردی ستاد توسعه علوم شناختی است تا با تامین نیروی انسانی مورد نیاز ، گام های اساسی و زیربنایی برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات و فن آوری های شناختی و نیز ارایه راهکارهای علمی جهت درمان بیماری های شناختی و علوم اعصاب شناختی در کشور برداشته شود.
مشاور ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در امور آموزش، ایجاد دوره های مهارتی برای استادیاران جوان و دکتری دستیاری برای دانشجویان را از جمله سیاست های ستاد علوم شناختی برای تعمیم و گسترش حوزه های علوم شناختی در کشور برشمرد.

جغتایی با اشاره به اینکه بالابردن سطح کیفیت در امر آموزش و نیز تولید و ساخت تجهیزات و فن آوری های شناختی به عنوان یک اصل و هدف همواره مورد توجه جدی است ، یادآورشد: برای توسعه رشته های علوم اعصاب شناختی اقدامات مثبتی با همکاری مراکز علمی ، تحقیقاتی و پزشکی انجام شده و در حال حاضر در هفت مرکز دانشگاهی این رشته از دانش علوم شناختی دایر و درحال فعالیت های آموزشی است .
عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در بخشی دیگر از سخنانش در این کنگره بین المللی استفاده از تکنولوژی های شناختی و نوروتکنولوژی برای ارایه راهکارهای علمی و تحقیقی در درمان برخی از بیماری ها را اقدامی مثبت یاد کرد و گفت: در دنیای کنونی ، تکنولوژی های شناختی و توسعه آن از اهمیت فراوانی برخودار است و از این تجهیزات و فن آوری ها از یک سو برای تشخیص و درمان بیماری ها و نیز مداخلات شناختی و از طرف دیگر برای افزایش توانایی های مغزی و ارتقای سلامت مغز استفاده می شود.

وی با اعلام اینکه ستاد توسعه علوم شناختی از توسعه این تکنولوژی ها توسط محققان دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان حمایت می کند، تاکید کرد: بومی سازی تجهیزات و فن آوری های شناختی و استفاده صحیح ازاین تکنولوژی ها از سیاست های راهبردی ستاد توسعه علوم شناختی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است و برای استفاده از این تکنولوژی ها در ارزیابی های شناختی و درمان بیماران می بایست شواهد علمی لازم ارایه و کارایی این تجهیزات مورد تایید قرار گیرد.

محققان و متخصصان در کنگره بین المللی علوم اعصاب “نورو تکنولوژی” و” نقشه برداری مغزی” آخرین یافته های علمی درخصوص ساختار مغز ، نقشه شناختی مغز ، علوم اعصاب محاسباتی، سیستم های تحریک عمقی مغز ، الکتروفیزیولوژی ،توانبخشی عصبی و چشم انداز ایمپلنت های سیستم عصبی و نیز جدیدترین دیدگاه های بالینی و تحقیقاتی در خصوص بیماری های نوروتکنوژی را به اشتراک گذاشتند.
همایش بین المللی علوم اعصاب(International Neuroscience Forum) ” نورو تکنولوژی” و” نقشه برداری مغزی” از سوی مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و با همکاری ستاد توسعه علوم شناختی و مرکز ملی نقشه برداری مغز و تعدادی از مراکز و موسسات چهارشنبه ( دوم آبانماه جاری) در دانشگاه پزشکی شیراز گشایش یافت و پس از سه روز مباحث تخصصی و پژوهشی به کارخود پایان داد.

بازدید: 17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی خوش آمدید.

اپارتمان فروشی ،دست اول دوخوابه،رشت شهرک فرهیختگان سند تکبرگ،تلفن: ۰۹۲۰۳۸۵۸۶۷۵ دفترکار نسقی مناسب ۷تا۱۲ متری طبقه اول بر خیابان ولی عصر رشت. تلفن:۰۹۱۲۳۸۵۸۶۷۵  
رفتن به نوارابزار