سرمایه گذاری

{{اگر هنوز در جستجوی شخصی هستید که بیاید وزندگی شمارا تغییر دهد، به آیینه نگاه کنید، اورا خواهی یافت....!}}

تسهیل ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس

بازار سرمایه با صدور کد سهامداری در ۴۸ ساعت برای خارجی ها زمینه ورود سرمایه های بیشتری را را فراهم می کند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمدرضا محسنی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در این باره گفت : شرکت سپرده گذاری مرکزی به عنوان دروازه و درگاه ورودی برای بازار سرمایه باید پتانسیل ها و ظرفیت های لازم خود را فراهم کند.
وی ادامه داد: از این نظر شرکت سپرده گذاری مرکزی به تمام زیرساخت های مورد نیاز تجهیز شده است.
محسنی تصریح کرد : یکی از متغیرهای اثرگذار برای حضور سرمایه گذاران خارجی ارز تک نرخی است.
حسینی مقدم معاون شرکت بورس گفت: تکلیف این متغیر اثرگذار بر بازار باید سریعتر مشخص شود و این اتفاقی مبارک برای کل اقتصاد است.
اما تالار شیشه ای بورس تهران که هفته خوبی را شروع کرده بود با یک شوک ناگهانی ناشی از رفتار هیجانی در پی انتخاب رئیس جمهوری جدید امریکا این هفته را به اتمام رساند.
آقای حسینی یکی از سهامداران بورس گفت: روز چهارشنبه یک مقدار بازار هیجانی شده و آنهایی که سهام خود را بفروشند حتماً ضرر می کنند.
وی ادامه داد: دیروز با وضعیتی که در فضای سیاسی دنیا اتفاق افتاد مردم اندکی امیدوار بودند که وضع بورس بهتر شود ولی همه به دنبال این هستند که وضعیت جدید چه خواهد شد؟.
گروه خودرویی ها که در چند هفته اخیر در بازار سرمایه پیشتاز بودند بیشتر از همه تحت تأثیر این شوک قرار گرفتند.
ستاک ، کارگزار بورس گفت: قالب گروه های بورس دچار نوسان منفی بودند ولی اواخر بازار در پای فروش جمع شد.
حامدی کارگزار بورس یک توصیه مهم به سهامداران کرد و گفت: بازار سرمایه انتقال سرمایه از آدم های عجول به آدم های صبور است و ما توصیه می کنیم در این شرایط سهامداران صبر داشته باشند و ما مطمئنیم بازار سرمایه تا یکشنبه به حالت طبیعی خود برمی گردد.

این هفته شاخص کل با ۱۲۵۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۸۴۱۱ واحد رسید و با ۱٫۶ درصد کاهش روبرو شد.
شاخص بازار اول با ۶۷۷ واحد کاهش به رقم ۵۵۳۷۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۹۲۰ واحد کاهش عدد ۱۶۸۵۲۶ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱٫۲ درصد و ۲٫۲۷ کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.
در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۲۲۰۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با ۱۱ درصد کاهش یافته است.
در ضمن تعداد ۴۵۱۴ میلیون سهم و حق تقدم در ۳۴۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۲ درصد و ۱۶ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱ هزارو ۳۴۴ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۷۵ درصد و ۷۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد.
این درحالی است که تعداد ۱ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.
این هفته استخراج نفت جزکشف با ۱۴٫۰۸ درصد، محصولات چوبی با ۴٫۲۶ درصد، انتشار و چاپ با ۴٫۲۰ درصد، بیمه و بازنشسته با ۳٫۸۹ درصد و فلزات اساسی با ۳٫۲۷ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.
بورس تهران نوسانات شدیدی را در روز آخر کاری خود تجربه کرد اما کارشناسان معتقدند این نوسانات و این هیجانات گذراست و چشم انداز این بازار در هفته آینده مثبت خواهد بود.

معاون شرکت بورس اوراق بهادار تهران از سهامداران خواست از رفتارهای هیجانی پرهیز کنند و نگاه بلندمدت داشته باشند.
آقای حسینی مقدم در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: بازار این هفته روند خوبی داشت اما در روز آخر هفته کاری به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و افت شاخص ها در بازارهای مالی و سرمایه جهان ، به طور غیر مستقیم تأثیر منفی گرفت و شاخص افت کرد.

وی افزود: بازار در هفته آینده به روند عادی خود باز می گردد و خوشبختانه بازار سرمایه ایران از لحاظ مزیت های سرمایه گذاری شرایط خوبی دارد و آماده جذب سرمایه ها است.
حسینی مقدم گفت: قیمت سهام در بورس تهران در بهترین موقعیت برای خرید قرار دارد و ظرفیت سودآوری آن بیشتر است اما سهامداران باید از افراد هیجانی پرهیز کنند تا بتوانند تصمیم های منطقی و علمی بگیرند.
تعدادی از سهامداران در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفتند: کسانی که رفتار هیجانی دارند و فروشنده هستند ضرر می کنند چون بازار سهام ارزش ذاتی خوبی دارد و از هفته های آینده روند تحولات آن عادی خواهد شد و شاخص ها سبز می شود و افزایش می یابد.
آنها معتقدند کسانی که روز چهارشنبه تحت تأثیر اتفاقات سیاسی و هیجان ها ، سهام خود را فروختند هفته های آینده با واقعی شدن تحولات بازار سرمایه و افزایش قیمت ها ، ضرر خواهند کرد و باید با نگرش بلندمدت وارد بازار سرمایه شد.

گزارش : رضوان باصفا

بازدید: 23

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی خوش آمدید.

اپارتمان فروشی ،دست اول دوخوابه،رشت شهرک فرهیختگان سند تکبرگ،تلفن: ۰۹۲۰۳۸۵۸۶۷۵ دفترکار نسقی مناسب ۷تا۱۲ متری طبقه اول بر خیابان ولی عصر رشت. تلفن:۰۹۱۲۳۸۵۸۶۷۵  
رفتن به نوارابزار