اثر مواد مخدر در جامعه

{{اگر هنوز در جستجوی شخصی هستید که بیاید وزندگی شمارا تغییر دهد، به آیینه نگاه کنید، اورا خواهی یافت....!}}

 

اثرات مخرب مواد مخدر در جامعه/ لزوم ایجاد اشتغال و پرکردن صحیح اوقات فراغت جوانان

 

بوشهر – خبرگزاری مهر: افزایش میزان مصرف مواد مخدر و کاهش سن افراد مصرف‌کننده، باعث شده تا ضربات جبران‌ناپذیری به جوامع مختلف وارد شود و هر یک از جوامع به دنبال راهکاری برای کاهش مصرف هستند که به نظر می‌رسد ایجاد اشتغال، ایجاد روحیه خودباوری در جوانان و برگزاری برنامه‌های مناسب و سالم برای پرکردن اوقات فراغت جوانان، می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش مصرف باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، گرایش به مواد مخدر امروزه به صورت یک مشکل جدی در سطح جهانی مطرح است. در مورد سبب‌شناسی گرایش به مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آنها، فرضیه‌های مختلفی بیان شده است، اما هیچ یک از این نظریه‌ها به تنهایی نمی‌توانند علت مصرف مواد مخدر در یک فرد را تشریح کنند.

عوامل فردی، اجتماعی و محیطی به عنوان مهمترین علت گرایش به مواد مخدر مطرح است که می‌توان به اعتماد به نفس پایین، صفات شخصیتی ضداجتماعی، پرخاش‌گری شدید، گرایش مثبت به موادمخدر و باورهای غلط، فقدان ارزش‌های مذهبی، از هم گسیختگی خانواده، ناسازگاری‌ها و اختلالات خانوادگی، روش‌های نامناسب تربیتی، فراوانی مواد، نارسایی قوانین منع تولید، مصرف، خرید و فروش مواد و عدم اجرای قوانین اشاره کرد.

روزگاری ماده مصرفی اصلی معتادان تریاک بود، اما آرام آرام به سمت هروئین و کراک تغییر کرد و امروز مواد صنعتی زنگ خطر بزرگ را به صدا درآورده‌اند.

                                                             

متاسفانه بسیاری از جوانان به غلط تصور می‌کنند این مواد خطری ندارند یا اثر آنها موقت است و معتاد کننده نیستند، در حالی که این مواد بسیار خطرناکتر از مواد مخدر سنتی بوده و اثر مخرب آنها دائمی است و ترک آنها نیز به سختی ممکن است.

علل ایجاد اعتیاد و سوء مصرف مواد

کارشناسان مواد مخدر، دستیابى به هیجانات دوره جوانی، تقلید از دوستان، خارج شدن از فشارهاى عصبى و روانی، فرار از مشکلات زندگی، نابسامانی‌های زندگی، تنهایی و شکست‏هاى اجتماعی را از انگیزه‏هاى مصرف مواد اعتیادآور در بین افراد جامعه به‌ویژه جوانان دانسته‌اند.

این کارشناسان بیان داشتند: براى این که افراد بتوانند در مواقع خطر خود را از چنگ اعتیاد دور سازند، ارتقا بخشیدن به توانایی‏هاى ایشان کاملاً ضرورى به نظر می‏رسد.

افزایش مهارت‏هاى زندگى "مهارت حل مشکل، قدرت تصمیم ‏گیری، هنر دوست‏یابى و …" از عوامل حفاظت‏ کننده فردى است که اگر امروز آن‌ها را به فرزندانمان نیاموزیم فردا در غیاب ما در مقابل اصرار دوستان قدرت مقاومت نخواهند داشت.

یک کیلو مواد مخدر مساوی با اعتیاد یک هزار نفر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر در این ارتباط اظهار داشت: به طور متوسط یک کیلوگرم مواد مخدر بیش از یک هزار نفر معتاد در پی دارد.

حجت الله نوری که در مراسم امحای یک تن مواد مخدر در بوشهر سخن می‌گفت، افزود: مامورین مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر سال گذشته بیش از سه تن مواد مخدر کشف کردند که یک تن آن غیر دارویی بوده است که امروز به آتش کشیده می‌شود.

وی با بیان اینکه  توزیع مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه در استان بوشهر زنگ خطر جدی به خانواده‌ها به ویژه جوانان و نوجوانان است، تاکید کرد: نیروی انتظامی در عین حال که با دانه درشت‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر مقابله می‌کند با توجه به اهمیتی که خرده فروشان مواد مخدر درفاسد کردن نسل جوان و مولد جامعه دارند با اجرای طرح‌های شناسایی و پاکسازی مناطق آلوده، طرح‌های نجات، سعی در پیشگیری و مقابله با اعتیاد دارند که در این عزم جدی و ملی بیش از پیش به همکاری و همراهی خانواده‌های محترم برای پیشگیری از این معضل اجتماعی در جامعه می‌طلبد.

تغییر الگوی مصرف مواد مخدر تهدیدی جدی برای جوامع امروزی

تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به مواد صنعتی و شیمیایی و استفاده از قرص‌های روان‌گردان، تهدیدی جدی است که جوامع امروز را با بحران مواجه کرده است، شناسایی بیش از ۴۰۰ نوع قرص روان‌گردان در سال‌های اخیر، نشان از گرایش نسل امروز به مصرف مخدرهای شیمیایی و صنعتی دارد.

این در حالی است که مضرات این‌گونه مخدرها، به مراتب بیشتر و ناگوارتر از مخدرهای سنتی است.

به عقیده پزشکان، مصرف یک ماده اگر موجب شود، فرد به مصرف دوباره آن روی بیاورد، می‌تواند به عنوان ماده اعتیادآور تلقی شود، از همین‌رو، مخدرهای صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

مخدر سنتی مانند تریاک تنها سستی‌زا و یا ماده‌ای هم‌چون حشیش توهم‌زا است اما مخدر صنعتی مانند شیشه، اثری ترکیبی از توهم‌زایی و تحرک‌بخشی دارد، این درحالی است که هر یک از این تاثیرها در مخدرهای سنتی برعهده یک ماده بوده که اکنون در نوع صنعتی با تجمیع خاصیت‌ها به شکل متقابل مشکل و ضررها نیز به یک باره بر روی فرد عارض می‌شوند.

تجارت غیرقانونی مواد مخدر سودآورترین معامله و زمینه نابودی نسل بشر

مواد مخدر امروزه به عنوان یکی از پرسودترین تجارت‌های غیرقانونی در جهان مطرح است و گردش مالی آن بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد دلا‌ر برآورد شده است.

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: بر اساس آمارهای موجود  بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در جهان یک بار مصرف مواد مخدر یا روان گردان‌ها را تجربه کرده‌اند و تقاضای مواد مخدر از سوی مصرف کنندگان، زمینه را برای اشتغال بیش از ۱۰میلیون نفر قاچاقچی حرفه‌ای به‌عنوان مافیای مواد مخدر در جهان فراهم کرده است.

سردار حیدر عباس زاده با بیان اینکه چرخش مالی سالانه مواد مخدر در جهان بیش از ۱۵۰۰میلیارد دلار برآورد شده است، تاکید کرد: این تجارت غیر قانونی و نابود کننده بشر، سبب شده است که مواد مخدر در کنار تجارت اسلحه، نفت و صنعت توریسم به‌عنوان یک صنعت غیر قانونی جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: افغانستان در همسایگی ما بزرگ‌ترین تولید کننده مواد مخدر تریاک در جهان است و هم اکنون با بهره‌گیری از لابراتورهای تهیه شده توسط کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا و انگلیس در تولید مواد مخدر صنعتی رو به افزایش است.

دستگیری دو هزار و ۷۴۸ نفر متهم مرتبط با مواد مخدر در استان بوشهر  

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: تولید هفت‌هزار و ۸۰۰ تن تریاک در سال ۲۰۱۲ میلادی در افغانستان و کشف ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر در سال ۹۱ توسط دست اندر کاران امر مبارزه با مواد مخدر نشان از عزم راسخ نظام جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با عرضه مواد مخدر و سوداگران مرگ دارد.

عباس زاده دستگیری دو هزار و ۷۴۸ نفر متهم مرتبط با مواد مخدر در استان بوشهر را مورد اشاره قرارداد و گفت: در سال گذشته سه تن مواد مخدردر استان بوشهر کشف شد که ضمن انهدام ۷۰ باند مواد مخدر بیش از دو هزار و ۷۴۸نفر مرتبط با مواد مخدر دستگیر شدند.

وی تاکید کرد: امسال مبارزه با سوداگران مواد مخدر اعم از عمده فروش، خرده فروش و مصرف کننده تشدید یافته است بگونه‌ای که در سه ماه اول امسال ۱۶ باند توزیع مواد مخدر منهدم و ۳۰۶کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده‌است و در این مدت ۶۱۷نفر از مصرف کنندگان مواد مخدر دستگیر شده‌اند.

مرگ ۱۵ نفر در استان بوشهر بر اثر مواد مخدر در سال گذشته

در سال گذشته، سه هزار و ۵۶ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند که نسبت به سال ماقبل آن، ۱۴٫۹ درصد کاهش داشته است.

همچنین استان های تهران، اصفهان و فارس بیشترین آمار مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر و استان های کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر و آذربایجان غربی کمترین مرگ و میر را داشته اند.

این آمار نشان می‌دهد سال گذشته در استان بوشهر ۱۵نفر بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند هر چند این تعداد نسبت به  مرگ سه هزار و ۵۶ نفر در کشور رقم پایینی است اما نسبت به جمعیت ساکن در استان بوشهر رقم بالایی است.

لزوم ایجاد فرصت‌های اشتغال و پرکردن اوقات فراغت جوانان

البته مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در میان مصرف کنندگان روان گردان هایی مثل شیشه رتبه اول، هروئین رتبه دوم و تریاک رتبه سوم را دارد.

با توجه به اینکه جوانان عمده‌ترین اقشار در معرض ترویج مصرف مواد مخدر در جامعه هستند، باید ضمن افزایش اعتماد بنفس و روحیه خودباوری آنها برای دور ساختن آنان از گرایش به مصرف مواد مخدر، اقدامات پیشگیرانه و برنامه‌های آموزشی در سالم‌سازی جامعه در برابر معضل خانمانسوز مواد مخدر به‌عمل آید.

همچنین نقش مهم و اساسی خانواده‌ها در شفاف‌سازی آثار زیان‌بار و دوری جستن افراد از مواد مخدر یک ضرورت است چرا که بدون در نظر گرفتن جایگاه خانواده‌ها و برنامه‌ریزی‌های آموزشی و پیشگیرانه در کانون خانواده نتیجه چندانی به‌دست نخواهد آمد.

در پایان باید اذعان داشت که  باید با فراهم کردن شرایط لازم برای پرکردن اوقات فراغت و نیز ایجاد فرصت‌های اشتغال میزان گرایش افراد را به سمت مصرف مواد مخدر کاهش داد.

بازدید: 88

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی خوش آمدید.

اپارتمان فروشی ،دست اول دوخوابه،رشت شهرک فرهیختگان سند تکبرگ،تلفن: ۰۹۲۰۳۸۵۸۶۷۵ دفترکار نسقی مناسب ۷تا۱۲ متری طبقه اول بر خیابان ولی عصر رشت. تلفن:۰۹۱۲۳۸۵۸۶۷۵  
رفتن به نوارابزار