محصول حرکت

{{اگر هنوز در جستجوی شخصی هستید که بیاید وزندگی شمارا تغییر دهد، به آیینه نگاه کنید، اورا خواهی یافت....!}}

 

 

 

موفقیت محصول حرکت است

 

موفقیت محصول حرکت است

 


 

روانشناسی رشد  

 

حرکت، پویایی و جنب و جوش، اساس و یکی از ویژگیهای بارزجهان آفرینش می باشد.

 

حرکت، پویایی و جنب و جوش، اساس و یکی از ویژگیهای بارزجهان آفرینش می باشد. تمامی اجرام آسمانی ، کهکشان ها و گونه های مختلف گیاهی و جانوری، طبق یک برنامه ی منظم غریزی و زمانبندی دقیق در مسیر رشد وبالندگی در حرکت می باشند. یک درخت تنومند وکهنسال که در ظاهر ساکن وبی تحرک می باشد، حرکت ورشد خود را توسط نیروهای درونی از زمانی که دانه یا هسته ی (نقطه ی ساکن و خنثی) بی تحرک بوده، آغاز می کند و به تدریج بر اثر فشار نیروهای درونی، طی یک برنامه ی خاص و حساب شده، تبدیل به نهال و بعد درختی تنومند و مقاوم می شود. بعد از آن، بشر جهت رفاه حال خود از میوه ی درخت، چوب، سایه،کاغذ، اکسیژن، لانه ی پرندگان و….هزاران کاربرد دیگر آن در زندگی بهره برداری می نماید. که اگر این نیروی درونی و حرکت نبود ودر حد یک دانه یا هسته ی ساکن و بی تحرک باقی می ماند، امروز شاهد این همه تاثیرات زیست محیطی درختان و کاربردهای متنوع آن نبودیم.

 

تصور اینکه، زمین و اجرام کیهانی و هزاران کهکشان و بطور کلی حیات، برای چند لحظه یا مدتی دچار توقف و سکون شوند، چقدر وحشتناک است که تصور و تصویر آن، فقط از عهده ی سازندگان فیلم های سینمایی تخیلی بر خواهد آمد. حیات و بقاء کره ی زمین، به وجود آمدن روز وشب و فصل ها واین همه رشد و تنوع در زیست گونه های مختلف گیاهی، جانوری و انسان، مدیون عنصری به نام حرکت است.

 

پس در کائنات و جهان آفرینش، هیچ توقف، سکون و رکودی وجود ندارد.

 

موفقیت، محصول حرکت است نه توقف و سکون.

 

اگر موفقیت حاصل سکون، رکود وتوقف است، پس چرا در جهان پهناور ما، همه چیز در حال تغییر، حرکت و جنب و جوش می باشد؟

 

احتمالا بارها از زبان رسانه ها یا دیگران این خبر یا جمله را شنیده اید که:

 

((سارق مسلح، موفق به فرار شد.)) یا (( فلان قاتل یا جنایت کار موفق شد از زندان بگریزد.))

 

حتی خلاف کاران نیز، با اقدام، حرکت و عکس العمل به موقع و حساب شده، در کار و هدف خود موفق می شوند. در اینجا بحث ما خوب یا بد بودن هدف نیست، بلکه اهمیت، تاثیر و کاربرد عنصر(( حرکت واقدام کردن)) را گوشزد می کنیم. نکته این است که خلافکار نیز، با به کار بردن این عنصر به هدف و خواسته ی خود می رسد.

 

سالکان و عرفای که ریاضت می کشند و به درجات بالایی از ایمان و معنویت می رسند، برای رسیدن به آن هدف یعنی همان رشد معنوی، تصمیم می گیرند و یک برنامه ی منظم، مداوم و دقیق را در قالب ریاضت های طاقت فرسا اجرا می کنند تا به خواسته ی خود برسند. پس خلوت گزینی و سکوت و سکون های عرفا هم در واقع نوعی تصمیم و اقدام کردن است و سکوت آنها، یک سکوت هدفمند و با برنامه برای رسیدن به یک هدف خاص که همانا دستیابی به درجات بالای معنویت می باشد، است. این با سکون و بی تحرکی که بنیانش سستی و بی حالی و تنبلی است، متفاوت می باشد..

 

بنابراین موفقیت در رسیدن به هدف و خواسته ی خوب یا بد، محصول عمل گرایی و اقدام کردن می باشد.

 

این اقدامات هرچه قدر دقیق و به موقع، حساب شده وبا برنامه ریزی وبه هر میزانی باشد، به همان اندازه موفقیت حاصل می شود.

 

در شاهراه و اتوبان موفقیت، حتی اگر لاک پشت وار حرکت کنید، در نهایت به مقصدی خواهید رسید هر چند به کندی؟! چرا که در اتوبان موفقیت، رقیبان شما با اقدام به موقع و سرعت لازم، روزها، هفته ها و ماهها از شما فاصله می گیرند و فرصت ها و موقعیت های مالی، شغلی، تحصیلی، عشقی و حتی معنوی را خیلی قبل تر از شما می ربایند.

 

 

 

موفقیت، محصول غر زدن و نق زدن نیست.

 

موفقیت، همچنین نتیجه ی غصه خوردن، نق زدن و شکایت کردن نیست. هر چند این کار هم، نوعی عمل کردن و اقدام کردن است و نتایج ویژه ی خود را به بار می آورد.

 

یعنی اگر تصمیم گرفتید برای رسیدن به جایگاه واقعی و خواسته هایتان، به نق زدن،گله وشکایت کردن بپردازید، مطمئن باشید که بی اجر و بدون نتیجه باقی نخواهد ماند.         از برکات و نتایج این عمل می توان به از دست دادن زمان و فرصت های طلایی، تلف شدن انرژی های مثبت فکری و ذهنی، تباه شدن استعدادها و توانایی های منحصر به

 

فرد،از دست دادن دوستان ، طلاق و از هم پاشیدن خانواده، افسردگی، اعتیاد، آسیب و ضرر رساندن به اقتصاد مالی خانواده و جامعه، استهلاک روحی وجسمی و در نهایت خودکشی .

 

سوالی که بطور مداوم باید از خود پرسید این است که (( آیا صلاح است برای رسیدن به خواسته ها، دست به هر اقدامی زد؟)) یا (( تبعات و کیفیت نتایج این اقدام یا عمل چقدر جوابگوی نیازهای فکری، روحی وروانی، جسمی و معنوی می باشد؟))

 

موفقیت، محصول شناخت تفاوت ها و استعدادهای منحصر به فرد است.

 

قانون حاکم بر طبیعت، علاوه بر حرکت و جنب و جوش، تنوع گرایی و شناخت تفاوت ها است که باعث به وجود آمدن گوناگونی و شگفتی های عالم طبیعت شده است. هیچ دو موجود زنده ی را پیدا نمی کنید که برای بقاء و رسیدن به خواسته هایش، دارای زیست ورفتاری تقلیدی و مشابه با دیگر گونه ها باشد. همه ی موجودات بنا بر اقتضاء، طبیعت و ویژگیهای منحصر به فرد خود، دست به اقدام، تلاش و مبارزه می زنند.

 

به عنوان مثال درمیان حشرات بالدار ویا پرندگان، هر کدام به شیوه ی منحصر به فرد و متفاوت، برای رسیدن به مقصد و یا خواسته هایشان، پرواز می کنند.

 

بر خلاف قانون طبیعت و حیات وحش، بیشترانسان ها دارای هدف های محدود و فقیرانه هستند وهمه، صبح تا شب در تلاشند تا یک جور و یک شکل و از مسیرهای محدود به هدف ها و خواسته هایشان که شامل ماشین دار شدن، خانه دار شدن، پول دار شدن ، داشتن تحصیلات و در ادامه زندگی دوباره مدل ماشین را عوض کردن، نما و دکوراسیون منزل را تغییر دادن، باز هم پول بیشترو ادامه تحصیلات و دوباره……. برسند.

 

تجسم کنید برای رسیدن به این چهار یا پنج قلم هدف و مقصد و طی کردن چهار یا پنج قلم راه و مسیر به میزان هدف ها، فضای جامعه با چه ازدحام و آشفتگی انسانی روبه رو خواهد شد.

 

گرم شدن زمین و آب شدن یخ ها، خشکسالی، آلودگی محیط زیست و نابودی گونه های مختلف گیاهی و جانوری، جنگ وخونریزی،گرسنگی، کشتار بی رحمانه آبزیان، نسل کشی و….. همه و همه نتیجه و محصول اقدامات فقیرانه و تنگ نظرانه ی، انسان تک بعدی و محدود نگر است که به قیمت رسیدن به هدف های محدود خود، اقدام به نابودی حیات وحش و طبیعت نموده است. انسان ها بر خلاف قانون طبیعت که بر اساس تفاوت ها، تنوع و گوناگونی به حیات سالم خود ادامه می دهند، با تبلیغات و جایزه دادن، تصویب قانون ها ونظریه های که در تلاشند تا با از بین بردن سلایق، تفاوت ها، دیدگاه ها و توانایی های منحصر به فرد افراد و مسیرهای متنوع برای رسیدن به هدف های متنوع در زندگی، یک الگوی زندگی یکسان و مشابه ، نگاه و دیدگاهی تک بعدی و غیرخلاقانه برای رسیدن به یک مقصد، طراحی و پایه ریزی نمایند.

 

موفقیت را نمی توان صرفا از راه تقلید بدست اورد، بلکه بیشتر محصول شناخت و استفاده ی خلاقانه از استعدادها و توانایی های خاص افراد جهت نیل به خواسته ها و اهداف گوناگون و متنوع می باشد.

 

حرف آخر

 

سکون، توقف و رکود هم می تواند به عنوان یک راه و مسیر انتخاب شود. نتایج وتبعات این راه هم مشخص می باشد. محصول وتولید آن هم، تباه شدن و نابودی افراد و جوامع می باشد.

 

پس هر کسی بایستی به تناسب زمان وموقعیت مالی و شرایط روحی، جسمی و نوع توانایی تصمیم بگیرد و حرکت کند ودست به اقدام زند.

 

فخرالدین دوست محمد

از مقالات ارسالی به آفتاب

بازدید: 28

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی خوش آمدید.

اپارتمان فروشی ،دست اول دوخوابه،رشت شهرک فرهیختگان سند تکبرگ،تلفن: ۰۹۲۰۳۸۵۸۶۷۵ دفترکار نسقی مناسب ۷تا۱۲ متری طبقه اول بر خیابان ولی عصر رشت. تلفن:۰۹۱۲۳۸۵۸۶۷۵  
رفتن به نوارابزار