مسکن روستایی

{{اگر هنوز در جستجوی شخصی هستید که بیاید وزندگی شمارا تغییر دهد، به آیینه نگاه کنید، اورا خواهی یافت....!}}

وام ۱۵ میلیونی مسکن روستایی ابلاغ شد/ نوسازی ۷۰ درصد واحد های روستایی تا ۱۴۰۵

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه وام ۱۵ میلیون تومانی مسکن روستایی ابلاغ شده است گفت: در پایان ۱۴۰۵، ۷۰ درصد از واحد های کم دوام بهسازی و نوسازی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا تابش در نشست خبری با اشاره به اینکه مصوبه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در اواخر دولت خاتمی مطرح شد و مصوبات هیات دولت را در آن زمان دریافت کرد، گفت: در آن مصوبه که بر اساس برنامه چهارم تهیه شده بود، موظف شدیم که سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را بهسازی و نوسازی کنیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه از سال ۸۴ این طرح شروع شد و تاکنون هم ادامه دارد، افزود: در دو سال اخیر سهمیه سالیانه ابلاغ نشد و ما از سهمیه تسهیلات سال های قبل استفاده می کردیم.

وی با بیان اینکه اما به دلیل اینکه یک سال ۴۰۰ هزار واحد را انجام دادیم بنابراین آمار ما به همان سالیانه ۲۰۰ هزار واحد رسیده است.

تابش با اشاره به جلساتی که در ماه های گذشته با معاون اول رئیس جمهور داشتند گفت: در این جلسات که با حضور مدیران عامل بانک ها معاون بانک مرکزی و معاون رئیس جمهور برگزار شد گزارش مفصلی از فعالیت ها و تاثیر مقاوم سازی بر زندگی روستاییان ارائه شد.

وی با بیان اینکه تاکنون از یک میلیون و ۶۲۸ هزار واحد مسکونی که با مردم و بانک ها عقد قرارداد شده بیش از یک میلیون و ۴۲۲ واحد به اتمام رسیده است گفت: از سال ۸۴ تاکنون بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وام با سود پنج درصد به مردم داده شده است.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه سهمیه سال ۹۳ هم به تصویب رسیده است اظهار داشت: امسال هم ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها به مردم تسهیلات می دهیم که سقف وام هم از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۵ میلیون تومان رسیده و قراردادهای جدید با این وام بسته می شود.

تابش تصریح کرد: وام ۱۵ میلیونی مسکن روستایی با سود پنج درصد محاسبه می شود و ما به تفاوت سود را دولت با نرخ رایج مسکن که بانک مرکزی تعیین می کند در بودجه سنواتی هر سال به بانک ها پرداخت می کند.

وی افزود: تضامینی که بانک ها از مردم می گیرند هم به جز وثایقی که هر بانکی دریافت می کند سفته زنجیره ای هم حتما قید شده است که باید مردم به بانک بدهند.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه بانک مرکزی سهمیه بانک های عامل را ابلاغ کرده و آنها هم در حال تهیه سهمیه استانی با کمک بنیاد مسکن هستند بیان کرد: تا سال ۱۴۰۵ این طرح ادامه می یابد و در صورت تکمیل انباشت کمبود مسکن در روستاها که در حدود ۵۰۰ هزار واحد است را تامین می کنیم.

وی افزود: نیاز مسکن ناشی از افزایش خانوارها را در طول این سال ها هم تامین می شود ضمن آنکه تا پایان ۱۴۰۵، ۷۰ درصد از واحد های کم دوام بهسازی و نوسازی خواهد شد.

تابش تصریح کرد: براساس سرشماری سال ۹۱ پنج میلیون و ۱۷۳ هزار واحد مسکونی در روستاها بوده است که در سال ۹۳ این رقم به پنج میلیون ۸۹۰ هزار واحد رسیده است.

وی افزود: ۲۴۸ هزار واحد هم ناشی از افزایش جمعیت را داریم که با مقاوم سازی و ساخت واحد های مسکونی این نیازها هم تامین می شود.

رئیس بنیاد مسکن با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه طرح جامع مسکن است که بخش مسکن روستایی آن از سوی بنیاد مسکن به اتمام رسیده است افزود: در طول سالیان گذشته ۳۰۴ هزار واحد هم بازسازی واحد های تخریب شده ناشی از حوادث طبیعی را برعهده داشتیم که تحویل مردم داده شده است.

تابش افزود: در چند حادثه گذشته در سال ۹۲ و ۹۳، ۲۷ هزار و ۳۶۳ واحد احداث و ۴۱ هزار و ۳۷۴ واحد تعمیر شده است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون پنج هزار و ۹۶۷ واحد به اتمام رسیده است افزود: خوشبختانه در سال های اخیر مشارکت مردم در این طرح ها بیشتر شده است.

تابش با اشاره به فعالیت بنیاد مسکن در تهیه طرح های هادی اظهار داشت: هزار میلیارد تومان اعتبار برای کل روستاها در اختیار داریم که برای اجرای این طرح استفاده می کنیم. همچنین طرح منظومه های روستایی هم به شورای عالی شهرسازی رفته که پس از تصویب اعلام می شود.

رئیس بنیاد مسکن به آمار مسکن شهری اشاره کرد و گفت: در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر حدود ۳۴۵ هزار واحد مسکن مهر داشتیم که از این تعداد ۲۶۵ هزار واحد به اتمام رسیده است و ۴۰ هزار واحد هم تا پایان سال تکمیل می شود.

وی به خیرین مسکن ساز اشاره کرد و افزود: این گروه ۲۸ هزار واحد در دست ساخت دارند که تاکنون ۱۰ هزار واحد به اتمام رساندند و تا پایان سال هم حدود هفت هزار واحد دیگر به پایان می رسد.

تابش با اشاره به اینکه بهسازی مسکن روستایی سالیانه سه هزار میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارد و سالی ۱۵ درصد هم به رقم تسهیلات افزوده می شود بیان کرد: هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مابه تفاوت سود بانکی را باید به بانک ها بپردازیم و در سال گذشته هم ۵۲ میلیارد تومان یارانه سود پرداخت شده است.

بازدید: 54

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی خوش آمدید.

اپارتمان فروشی ،دست اول دوخوابه،رشت شهرک فرهیختگان سند تکبرگ،تلفن: ۰۹۲۰۳۸۵۸۶۷۵ دفترکار نسقی مناسب ۷تا۱۲ متری طبقه اول بر خیابان ولی عصر رشت. تلفن:۰۹۱۲۳۸۵۸۶۷۵  
رفتن به نوارابزار