حمایت از صنایع کوچک

{{اگر هنوز در جستجوی شخصی هستید که بیاید وزندگی شمارا تغییر دهد، به آیینه نگاه کنید، اورا خواهی یافت....!}}

ارائه بسته ۱۰ هزار میلیارد تومانی

برنامه جدید نعمت‌زاده برای حمایت از صنایع کوچک
» سرویس: اقتصادی – صنعت، معدن، تجارت
چند روز پس از وعده احیای ۲۰۰ هزار شغل در بخش صنایع کوچک از سوی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، وزیر صنعت نیز خبر داده که قرار است برنامه ویژه‌ای به منظور حمایت از صنایع کوچک به اجرا درآید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا):

چند روز پیش سید ابریشمی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خبر داد که ” قرار است ۲۰۰ هزار شغل در بخش

صنعت با استفاده از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی احیا شود”.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارائه گزارشی به هیات دولت خبر داده بود که حدود ۱۴ هزار واحد صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط در سال‌های گذشته به دلایل مختلف تعطیل شده‌اند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز بعدا در توضیح بیشتر این گزارش به ایسنا گفت که ” براساس بررسی‌های انجام شده ۱۴ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در دوران‌های مختلف و نه فقط هشت سال اخیر به دلایل فنی و غیرفنی تعطیل شده‌اند. حدود ۶۹ درصد از این تعطیلی‌ها نیز مربوط به دوران هشت سال گذشته بوده است”.   به گفته وی “واحدهای کوچک و متوسط بسیار حساس هستند و عوامل مختلف مانند واردات بی‌رویه، عدم توجه به بازار فروش و کمبود نقدینگی باعث تعطیلی این واحدها شده است. در حال حاضر ۷۰ درصد از واحدهای صنایع کوچک و متوسط با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند”.
وی همچنین عنوان کرد که از کل تعطیلی‌های واحدهای کوچک و متوسط صنعتی بالغ بر ۹۰۰۰ مورد مربوط به هشت سال گذشته بوده است.
احیای ۲۰۰ هزار شغل صنعتی در کشور می‌تواند وعده بزرگی از سوی مسئولان دولت یازدهم باشد. با توجه به شرایط رکودی کشور و اینکه هنوز تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به صورت کامل حذف نشده‌اند ایجاد اشتغال آن هم در بخش صنعت و تولید می تواند کار بسیار دشواری باشد.
اگرچه طبق گفته مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد منفی شدید بخش صنعت در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ امسال به میزان قابل ملاحظه‌ای کنترل شده اما باز هم نمی‌توان مدعی شد که اشتغال‌زایی صنعتی کار راحتی شده است.
براساس تازه ترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه ماهه نخست سال جاری تعداد اشتغال ایجاد شده بر اساس پروانه‌های بهره برداری صنعتی صادره به ۱۰ هزار و ۸۱۹ شغل رسید.
به صورت تفکیک شده در فروردین، اردیبهشت و خرداد امسال به ترتیب ۲۱۳۲، ۴۹۲۰ و ۳۷۶۷ شغل صنعتی و تولیدی در کشور ایجاد شد این در حالی است که در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به ترتیب معادل ۵۴ هزار و ۷۵۳ و ۵۱ هزار و ۱۹۶ شغل صنعتی و تولیدی در کشور ایجاد شده بود.
در همین حال اخیرا انتقاداتی از سوی کارشناسان و فعالان در حوزه صنایع کوچک و متوسط مطرح شده مبنی بر اینکه در بسته ضدرکودی دولت توجه چندانی به حوزه صنایع کوچک و متوسط نشده است.   اما محمدرضا نعمت زاده در واکنش به این انتقادات با تایید این نکته که در بسته ضدرکود دولت ذکر خاصی از صنایع کوچک، متوسط یا حتی بزرگ نشده است، عنوان کرد: به طور طبیعی واحدهایی که نیاز به کمک بیشتر دارند بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
وی در عین حال با اشاره به اینکه دو ماه پیش طرح خاصی برای حمایت از صنایع کوچک به دولت دادیم که دولت نیز آن‌را تصویب کرد، افزود: براساس این طرح تسهیلات ویژه‌ای را برای صنایع کوچک زیر ۵۰ نفر در نظر گرفته‌ شده که قرار است به زودی دستور پرداخت آن به نظام بانکی کشور ابلاغ شود.   نعمت زاده همچنین تاکید کرد که حمایت از صنایع کوچک در اولویت دولت قرار دارند چرا این صنایع از توان مالی کمتری برخوردار بوده و مشکلات زیادی نیز دارند. از سوی دیگر قرار است درباره تسویه مطالبات این واحدها نیز با بانکها رایزنی‌هایی انجام شود.
انتهای پیام کد خبر: ۹۳۰۶۱۲۰۷۲۷۹

بازدید: 58

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی خوش آمدید.

اپارتمان فروشی ،دست اول دوخوابه،رشت شهرک فرهیختگان سند تکبرگ،تلفن: ۰۹۲۰۳۸۵۸۶۷۵ دفترکار نسقی مناسب ۷تا۱۲ متری طبقه اول بر خیابان ولی عصر رشت. تلفن:۰۹۱۲۳۸۵۸۶۷۵  
رفتن به نوارابزار